ORTODONCJA- najczęstsze pytania

W związku z tym ze nie zajmuje się ortodoncja, lecz dostaję od Was mnóstwo pytań na ten temat, zasięgnąłem opinii lek. dent. Ady Kaczmarek.

Lek. dent. Ada Kaczmarek w trakcie specjalizacji z ortodoncji na Śląskim Uniwersyteckie Medycznym, pracuje również w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy we Wrocławiu (www.chirurgiatwarzy.pl)

 1. Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do ortodonty? Jaki wiek, jak wygląda taka wizyta?

 

Odpowiednim momentem na pierwszą wizytę, o ile lekarz stomatologii dziecięcej nie skieruje wcześniej, jest okres pełnego uzębienia mlecznego ( ok. 3 rż), a następnie okres wyrzynania się pierwszych zębów stałych (6-7 rż).

 

Gdy u dziecka występuje nasilona wada zgryzu zwykle lekarzem kierującym do ortodonty jest stomatolog dziecięcy lub pediatra, jednakże jeśli jest coś, co niepokoi rodziców, powinni oni zasięgnąć specjalistycznej porady.

Również wystąpienie urazu zębów powinno skłonić nas do wizyty u ortodonty.

Pierwsza wizyta obejmuje zebranie wywiadu lekarskiego, badanie zgryzu i rysów twarzy. Lekarz ortodonta może zlecić badania dodatkowe w postaci zdjęć rentgenowskich (zdjęcie panoramiczne, zdjęcie cefalometryczne boczne), a także pobrać wyciski uzębienia na modele gipsowe. Do dokumentacji medycznej zebranej przed leczeniem zalicza się również fotografie uzębienia oraz fotografie twarzy. Podane wyżej narzędzia diagnostyczne umożliwiają określenie indywidualnych potrzeb leczniczych pacjenta.

 

 

 1. Wskazania do leczenia u dzieci aparatem ruchomym oraz aparatem stałym

 

Aparaty ruchome, są aparatami, które pacjent może samodzielnie założyć lub wyjąć z jamy ustnej. Stosuje się je u dzieci rosnących, wywierają one oprócz efektu ortodontycznego (ruchy zębów) także efekt ortopedyczny (rozbudowa kości szczęk). W przypadku leczenia tymi aparatami niezbędna jest współpraca pacjenta i stosowanie się do zaleceń lekarza, m.in. noszenie aparatu odpowiednią ilość godzin. Aparat stały jest przytwierdzony do zębów „na stałe”, działa cały czas, zakłada się go na stałe zęby, dlatego jest stosowany u dzieci starszych i osób dorosłych. W porównaniu do aparatów ruchomych aparaty stałę umożliwiają wykonywanie precyzyjnych obrotów i przesunięć zębów. Podczas leczenia aparatem stałym wymagana jest bardzo dobra higiena jamy ustnej.

 

 1. Jaka forma retencji jest najlepsza?

 

Forma retencji zależy od wielu czynników, m.in. od początkowej wady zgryzu, występujących nawyków, wieku pacjenta, dotychczasowej współpracy. Lekarz dobiera ją indywidualnie. Najlepszą formą retencją jest po prostu jej noszenie 🙂

 

 

 1. Jakie są powikłania przy aparacie stałym?

 

Odwołując się do Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, najczęstszymi powikłaniami występującymi w trakcie i po leczeniu ortodontycznym są: próchnica zębów i odwapnienia, obrzęk dziąseł i choroby przyzębia, skrócenie korzeni zębów, wydłużenie czasu leczenia, ból w stawie skroniowo-żuchwowym, urazy spowodowane aparatami ortodontycznymi, nawroty wady, alergia.

 

 

 1. Czy można założyć parę razy aparat stały na zęby, czy osłabia to zęby?

 

Wraz ze wzrostem ilości przeprowadzonych terapii ortodontycznych, wzrasta ryzyko wystąpienia ww. powikłań. Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie, w postaci wykonania bilansu zysków i strat.

 

 1. Czy uszkadza się szkliwo przy aparacie stałym?

 

Aparaty ortodontyczne są miejscem zwiększającym zaleganie resztek pokarmowych oraz płytki nazębnej. Predysponuje to do powstawania próchnicy zębów oraz odwapnień szkliwa. W przypadku utrzymywania odpowiedniego reżimu higienicznego podczas leczenia, ryzyko uszkodzenia szkliwa jest znikome.

 

 

 1. Jak postępuje przy się przy zębach martwych podczas leczenia ortodontycznego?

 

Martwy ząb nie jest przeciwwskazaniem do założenia aparatu, ząb musi być jednak prawidłowo przeleczony.

 

 

 1. Czy można założyć aparat w ciąży, w trakcie karmienia piersią?

 

Ciąża oraz karmienie piersią nie są przeciwskazaniami do założenia aparatu, jednakże koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza. U kobiet w ciąży nie można wykonywać diagnostyki rentgenowskiej, a jest to  konieczne do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.

 

 

 1. Czy trzeba wyleczyć wszystkie zęby, aby założyć aparat ortodontyczny?

 

Przed pierwszą wizytą zęby nie muszą być wyleczone, natomiast będą musiały być wyleczone przed założeniem aparatu. Podczas przedstawienia planu leczenia ortodonta zleci nam wyleczenie poszczególnych zębów, z pominięciem tych, które np. będą musiały być usunięte.

 

 

 1. Czy dziecko 4 letnie które ma dość cofniętą żuchwę- powinno zgłosić się do ortodonty?

 

Tak, w tym przypadku ortodonta oceniając zakres nieprawidłowości, może zalecić ćwiczenia wysuwające żuchwę.

 

 

 1. Czy ortodonci zakładają utrzymywacze przestrzeni? Jaki jest koszt, czy jest to finansowane przez NFZ? Czy warto to zakładać u 5 latka który rok temu stracił większa część górnej jedynki?

 

Tak, ortodonci zakładają utrzymywacze przestrzeni. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wykonywanie tego typu aparatów w ilości 2 (górny i dolny) na 1 rok do 12 r.ż. W przypadku leczenia w gabinecie prywatnym koszt aparatu to kilkaset złotych.

Najważniejszym wskazaniem do zastosowania utrzymywacza przestrzeni jest przedwczesna utrata bocznych zębów mlecznych.

 

 

 1. Jakie złe nawyki mogą wpływać na wady zgryzu? Co może niepokoić?

 

Do najczęściej spotykanych nawyków mających wpływ na powstawanie wad zgryzu zaliczamy: ssanie i nagryzanie palców, warg, języka, błony śluzowej policzka, obgryzanie paznokci, nagryzanie np. ołówków, zgrzytanie zębami, przedłużone karmienie butelką.

Oprócz ww. nawyków tzw. parafunkcji istotne są także dysfunkcje – zaburzone czynności fizjologiczne (oddychanie, połykanie, żucie, mowa) dodatkowo pozycja dziecka podczas snu czy występowanie wad postawy.

Zaniepokoić powinno nas oddychanie dziecka przez usta – nieprawidłowy ustny tor oddychania, a także stale otwarte usta (zmniejszone napięcie warg) mogą świadczyć o istniejących przeszkodach w górnych drogach oddechowych (przerost migdałka gardłowego, infekcje, alergie). Tylko prawidłowy tor oddychania przez nos umożliwia odpowiedni rozwój szczęk, a także wpływa korzystnie na rozwój psychofizyczny dziecka.

Nieprawidłowe połykanie, niechętne żucie czy wady wymowy mogą również być przyczynami powstawania wady zgryzu.

 

 

 1. Martwić się gdy zęby mleczne rośną krzywo?

 

Zazwyczaj pojedynczy „krzywo” rosnący ząb mleczny nie powinien nas niepokoić. Zalecana jest wówczas obserwacja. Kiedy jednak mówimy o grupie zębów rosnących „krzywo”, bądź kiedy górne zęby nie stykają się z dolnymi w sposób prawidłowy, powinniśmy udać się na konsultację do lekarza ortodonty.

 

 

 • Instagram

  Instagram has returned invalid data.

  Follow Me!