Pierwsza wizyta na fotelu

Witam, z racji dużej ilości pytań na FB i IG pod grafiką o pierwszej wizycie, dzisaj dla was kilka rad jak przygotować Wasze pociechy do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

 1. Rozmowa z dzieckiem- wiadomo że dziecko odczuwa lęk przed nieznanym, dlatego dziecku należy szczegółowo wyjaśnić gdzie i po co idziemy. Nie należy używać słów: ból, usuwać, dentysta-sadysta. Ta rada oczywiście dotyczy dzieci starsze, które jeszcze nigdy nie były na wizycie.
 2. Zabawa- wiadomo że dziecko od najmłodszych lat uczy się przez zabawę, dlatego można w domu sprobować pobawić się w dentystę ( np. zabawka play-doh “Pan Stomatolog”). Można również kupić lusterko diagnostyczne, by samemu przeglądać dziecku ząbki i tym samym przyzwyczaić oraz uświadomić, że to nie jest nic strasznego.
 3. Wybór dentysty- najlepiej udać się do specjalisty stomatologii dziecięcej lub gabinetu, który specjalizuje się w leczeniu dzieci. Ważne by lekarz i personal miał dobre podejście do małych pacjentów i w sposób bezstresowy potrafił przeprowadzić wizytę. Bardzo często rodzice sami idą na wizytę przed swoim dzieckiem, by upewnić się że lekarz się nadaje (można porozmawiać i zapytać lekarza czy na następną wizytę można przyjść z dzieckiem).
 4. Wizyta adaptacyjna- należy pamietać że pierwsza wizyta nie może  kojarzyć się z bólem! Pierwsza wizyta musi dziecku skojarzyć się z czymś przyjemnym. Dlatego postarajmy się rozpoczynać przygodę ze stomatologiem między 6-24 miesiącem życia. Oczywiście w wieku 6 miesięcy dziecko nie zrozumie zbytnio co się dzieje, ale lekarz-dentysta obejrzy j.u. dziecka, nauczy rodzica jak dbać i pielęgnować ząbki oraz poinformuje o wizytach kontrolnych i ewentualnych zabiegach profilaktycznych. Pamiętajcie – lepiej zapobiegać, niż leczyć.
 5. Pierwsze leczenie- niestety bardzo często na pierwszą wizytę udajemy się gdy dziecku coś dolega i trzeba leczyć ząbki. Jeśli już doprowadzimy do takiej sytuacji, postarajmy się by zabieg przebiegł w sposób bezstresowy, szybko i delikatnie.
 6. Przebieg wizyty- ważne aby lekarz i rodzic nie używał trudnych, niezrozumiałych określeń medycznych. Postarajmy się żeby dziecko też zaangażowało się w proces leczenia- wybieranie kolorowych wypełnień, poznanie sprzętu stomatologicznego. Wtedy dziecko poczuje, że współuczestniczy w podejmowaniu decyzji.
 7. Planowanie wizyty- wizytę musimy ustalić tak by trafić w najlepszy humor dziecka, pamietajmy aby nie było śpiące, ani zmęczone. Umawiajmy się na konkretną godzinę i postarajmy się na wizytę dotrzeć w spokoju, bez pośpiechu i nerwów. Dziecko zawsze wyczuje stres, złe emocje co zniechęci je do wizyty.
 8. Nagroda- jak już wspomniałem leczenie powinno się kojarzyć z czymś dobrym, dlatego po leczeniu najlepsze będzie dania dziecku nagrody. Wystarczy dyplom lub naklejka “dzielny pacjent”, stanowić będzie to motywację do następnych wizyt.

 

Podsumowując odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty oraz prawidłowy jej przebieg to sukces dalszej bezpróchnicowej współpracy dziecko-dentysta. Drodzy rodzice!, to ze dziecko płacze w gabinecie najczęściej wywołane jest stresem, lękiem, a nie bólem!

 • Instagram

  Instagram has returned invalid data.

  Follow Me!